Profetiens utvalgte av Ruben Eliassen

Phenomena : Profetiens utvalgte

Bok 1 av 6

Sjanger: Skjønnlitterær fantasi

Innhold:

Boken handler om et tvillingpar, alvegutten Alk og alvejenta Ilke. Alverasen holdes som slaver av de onde mortokene. Khiri føder Alk og Ilke og smugler dem ut av mortokens by. Alk og Ilke vokser opp hos den gamle trollmannen Sha-ra og vinterbjørnen Arol, som snart forstår at det er noe uvanelig med barna. Sha-ra er vokter over boken Phenomena og der sies det at to alvebarn skal samle alvefolket å lede dem i kampen mot mortokene og den onde Tarkan. Problemet er at Tarkan er en ond tanke som lever av folk sin negativitet. Sha-ra er sikker på at Alk og Ilke er de utvalgte. Når de ble 10 år gamle, drar alle 4 for å stanse regnet som fosser ned i Efraiberkilden. På reisen møter de alle slags vesener, noen hjelpsomme og andre krigere fra Tarkan, som gjør alt for å hindre at profetien oppfylles.       

Boka er litt tykk og har 221 sider og har liten skrift. Boken ble først utgitt av Gyldendal-Tiden i 2002. Boka ble en stor salgssuksess og har også kommet som flere opplag, også som lydbok. Min vurdering: En av de beste bøkene jeg har lest, jeg likte den fordi at den er spennende. Jeg anbefaler den til unge lesere. 

Litt om forfatteren:

Ruben Eliassen sluttet på skolen i 8. klasse som 15 åring begynte han som yngstemann i et reklamebyrå i Trondheim. Når han ble litt eldre starta han på sin første bok Phenomena: Profetiens utvalgte. Eliassen vant Arks banebokpris og Kirke og kultur departementets debutantpris. Bøkene har deretter ligget på bestselgerlisten over skjønnlitteratur og er også blant de femten best solgte barn og ungdomsbøker i Norge siden 2003. Han kom ut med alle Phenomena seriene i 2010. 

Carl 7 b

Sjekk om Profetiens utvalgte er inne på biblioteket