Kristiansund bibliotek » Boktips » Tider skal komme - av Oddvør Johansen
Tider skal komme - av Oddvør Johansen

Denne romanen ble nominert til Nordisk Råds litteraturpris i 2001, men det er først i år at den har blitt oversatt til norsk. Tittelen får meg til å tenke på salmen Deilig er jorden, men det er ikke akkurat den jeg tenker på når jeg leser boka. Da synes jeg originalens tittel, I morgin er aftur ein dagur, passer bedre.
Oddvør Johansen ble født på Færøyene i 1941. Hun bodde en tid som voksen i Danmark, men flyttet tilbake til Færøyene i 1987, hvor hun har livnært seg som forfatter samt organist i Torshavn domkirke. Hun debuterte som forfatter i 1982 med boka Livets sommer som hun vant Færøernes litteraturpris for. Dette var en av de første færøyiske romaner skrevet av en kvinne. Etter den har hun skrevet flere romaner - for hånd. Det er kun Tider skal komme som er oversatt til norsk.
Det var en av bibliotekets trofaste lånere som anbefalte meg å lese denne romanen, og jeg er glad for at jeg fulgte hennes anbefalinger.
I romanen befinner vi oss i Torshavn på begynnelsen av 1900-tallet og fram til etter 1. verdenskrig. Her er det mye fattigdom, nød og hardt arbeid, og stor forskjell på fattig og rik. Men her er også mye kjærlighet og hjertevarme. Fortelleren i boka er nå blitt en eldre mann. Han forteller fra sin barndom og oppvekst, og starter fortellingen den dagen hans far drukner og hans eldre bror begynner å skrive dagbok. At faren blir lagt i Sprøytehuset og ikke i kirka gjør uutslettelig inntrykk og preger familien videre i livet. Selv er han bare 14 dager gammel og baserer sin fortelling på brorens dagbøker, men er også bokas allvitende forteller. Vi blir kjent med mange personer i boka, og alle har en eller annen tilknytning til Enok, som etterhvert blir fortellerens stefar, og som er klippen i livet for familien sin. En familie som rommer flere enn hans egne barn.
Enok reiser til Norge for å lære å bygge båter i kravell. Han blir en av Færøyenes dyktigste båtbyggere og har mange mann i arbeid, samtidig som han stadig rydder mer land og driver en gård som etterhvert blir stor og veldrevet. En gård han ikke eier, men leier av kommunen. Familen har mange hender som lærer seg å ta i et tak fra de er små.
Klassemotsetninger er et gjennomgangstema. Forskjellen på fattig og rik trer tydelig fram, og skildres i mange av livets situasjoner. De som ikke har så mye matriell rikdom har desto mer hjertevarme og omsorg for hverandre, mens de rike levnes liten ære. Ganske svart/hvitt, men troverdig og vakkert skildret.
Boka er oversatt til et nydelig, lettlest nynorsk språk. Miljøskildringene minner meg litt om beskrivelsene av Marstal i Vi, de druknede av Carsten Jensen, og anbefales til de som har sansen for "de gode fortellingene".
Anbefalt av Randi Lystad Iversen

